Kultura

Myší hlídka

Středověk je pro fantasy věčnou inspirací. Příkladem je nejen masově oblíbená Hra o trůny, ale i kultovní komiks Myší hlídka Davida Petersena, jehož prvních šest sešitů vyšlo česky v jedné knize – Podzim 1152. Epocha, kterou si spojujeme s temnotou i romantikou, je dokonalým zázemím pro světy mýtů a legend. Petersen cílí především na mladší čtenáře, takže prim hraje čest a přátelství, přesto přitáhne i starší ročníky.

Jak název napovídá, v hlavní roli vystupují myši. Přesněji trojlístek nejlepších členů myší hlídky chránících svět malých chytrých stvoření. Boris, Justýn a Straš oplývají ctnostmi podobně jako Dumasovi mušketýři. Největší hrozbou přitom nejsou dravci, ale ohrožení z vlastních řad. Spiknutí, které musí hlídka odhalit, je pak příležitostí představit myší civilizaci. Svobodná a blahobytná města zasvěcená cechům a propojená kupeckými stezkami, která si temnou minulost připomínají jen ve vyprávěnkách pro myšata. A za pachovými hranicemi krutý svět, v němž je myš příliš často pouze potravou. Právě tam je vykázán vůdce spiknutí a jeho odchod věstí konec klidných časů.

Petersen miluje klasický americký komiks a je to znát. Parádní bojové scény, cit pro akci, úžasné barvy. K tomu přidejme schopnost zachytit atmosféru – nejpůsobivější jsou scény v lijácích a šeru – a dokonale nastudovanou anatomii zvířat plus pocit, že se autor opravdu bavil. Za Podzim 1152 a druhou sérii sešitů Zimu 1152 získal komiksového Oscara,…

I_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte