Mladším ročníkům se omlouváme za trochu sentimentu: i za časů, kdy se na Pražském hradě opevnil Gustáv Husák, patřila procházka skrz sídlo prezidenta k nejromantičtějším trasám města. Do zahrad ani Jeleního příkopu vás sice nepustili, ale i za komunistů jste si mohli být jistí, že když se vracíte z centra do Dejvic, můžete to vzít nerušeně skrz Pacassiho bránu Titánů kolem Kohlovy kašny a vyjít během pár sekund na druhé straně u Prašného mostu.

Od minulého týdne tohle pravidlo přestalo platit. Brána Titánů (taky se jí říká Gigantů) se zavřela; do Hradu se vpouští jen vedlejším vchodem, ve kterém vás navíc po čekání ve frontě prolustruje ochranka. Kdo sledoval veřejné výstupy prezidentova mluvčího, má dnes díky jeho „zelené vlně“ poměrně přesný přehled o délce front u jednotlivých bran v konkrétních denních hodinách.

Pro náš klid

Zdánlivě jde jen o další z vrtochů hradního pána. Je přece jasné, že zavření Hradu je pozdní reakcí na trenýrkový úder skupiny Ztohoven, ze kterého se očividně stále nemůže oklepat. Miloš Zeman prostě plní svůj slib a ukazuje, že teď už si bude dobře hlídat, koho si „k sobě“ vpustí. Ani on si přece nemůže myslet, že vytvářením kumulace lidí čekajících na – jak se ukázalo velmi formální – prohlídku zavazadel nějak snižuje riziko případného teroristického útoku, kterým opatření vysvětluje. A i jemu by bylo podezřelé, jak moc se Ovčáček snaží veřejnost přesvědčovat, že to nemá nic společného s prezidentem.

Jenže tohle je od Zemana zcela…

I_obalka_R34_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1800

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte