33-kom-slachta_c3p1o
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Ocitli jsme se v centru manévrů, v nichž se přeskupují síly v policii a dalších institucích, které mají právo rozkrývat a stíhat zločiny. V posledních dvou měsících se nebývale mění tvář detektivních jednotek nebo celní správy. Proti změnám a přesunům kompetencí by se nemuselo nic namítat, jsou to věci, které mohou vnést do vyšetřování zločinu novou energii a potřebnou konkurenci vedoucí k nezávislosti. Jenže způsob, jakým se ty změny dějí, může podle expertních hlasů z policie a státního zastupitelství zasáhnout tuzemskou schopnost hájit spravedlnost a dostat policejní práci pod politický vliv. Všechny tyto reorganizace mohou být – nebo se mohou dříve či později stát – válkou o přístup k informacím a k ovlivňování práce detektivů, v níž jsou do sebe zaklesnuti dva současní nejvlivnější vládní politici Andrej Babiš (ANO) a Milan Chovanec (ČSSD).

V bouři citů

Oba členové vlády přicházejí sami nebo prostřednictvím svých přímých podřízených s nápady, které vzbuzují velké vášně uvnitř bezpečnostních a justičních institucí, ale i mezi politiky a v médiích. Když si ale odmyslíme emoce, máme tu celkem přehlednou situaci.

Na jedné straně reorganizaci policie protežovanou ministrem vnitra Chovancem, která nečekaně, bez nějakých analýz a odborných debat rozpustila zavedený Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a začíná improvizovaně tvořit novou jednotku. Dva měsíce po ohlášení jejího vzniku není moc jasné, jak bude vypadat. Jasné ale je, že…

I_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3060

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte