Mikulas Bek 2015
Mikulas Bek 2015

Abych byl prezidentem, musel bych se jím nejprve stát, abych se jím mohl stát, musel bych to chtít a mnohé pro to udělat, a já nevím, jestli bych to teď uměl chtít, a už vůbec nevím, zda bych pro to chtěl vše nezbytné udělat. Takže i v mém případě jde o hypotetickou konstrukci víc než na kvadrát. Mohu si jen představit, že se dnes večer uložím do postele v Brně jako rektor Masarykovy univerzity a, podoben Kafkovu Řehoři Samsovi, probudím se zítra ráno v Praze proměněn v prezidenta Republiky československé.

Inspirován hrdinou Kafkovy Proměny, snažil bych se s novou situací vyrovnat zcela racionálně a nepropadnout šoku z nově nabytých prodloužených údů, kancléře, mluvčího, poradců, jimiž je objemné institucionální tělo prezidentovo podpíráno. Tíze zodpovědnosti bych musel čelit zpytováním svědomí a tím, že bych na pomoc povolával muže hodné následování, zkoušel bych si představit, co by tak po ránu dělali František Josef I. či Masaryk.

Prezidentování je vlastně rektorování ve velkém.

Tweetni to

A teď dost legrace a do práce. Vstával bych, ač nerad, brzy. Odmítl bych komorníka s číší vína a začal dávat výpovědi, to se rozumí. Vyřizování každodenní úřední agendy by sice asi muselo počkat na nové spolupracovníky, ale aspoň bych si mohl v tichu prázdných sálů během dopoledne rozmyslet, co dál. Prezidentování je vlastně takové rektorování ve větším měřítku. Reálnou moc skoro nemáte, ale ostatní ve vás podle potřeby vidí kazatele, zpovědníka…

Respekt-31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Respekt-31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte