FRANTIŠEK SAVOV
Podnikatel František Savov (uprostřed) odchází 10. června od soudu v Londýně. Soud opět nerozhodl o jeho případném vydání do ČR, kde je stíhán pro krácení daní a legalizaci výnosů z trestné činnosti. • Autor: ČTK

Pražské státní zastupitelství minulé pondělí vítězoslavně oznámilo, že podnikatel František Savov, který se už více než dva roky skrývá v Londýně před českou justicí, bude konečně vydán do Česka, kde je stíhán za stamilionové daňové úniky. Ještě týž den ale mluvčí londýnského soudu, který o vydání rozhodl, naděje žalobců zchladil – Savov se může odvolat k Nejvyššímu soudu Spojeného království. A když neuspěje ani tam, může se domáhat spravedlnosti třeba u Evropského soudu pro lidská práva. Jeho brzký návrat do Česka a s ním i představa, že se zastupitelství bude moci pochlubit chycením velké ryby, se tak odsouvají na neurčito.

Verdikt je to přesto důležitý – Britové rozhodli o vydání Savova už podruhé. Poprvé stanul před tamním soudem nižší instance loni v létě. Ani jeden soud se nezabýval podstatou Savovova případu, tedy krácením daní, ale pouze tím, zda je jeho vydání v souladu s mezinárodním právem, a také tím, jestli stíhaný může ve své zemi počítat se spravedlivým procesem. První podmínka je splněná – na Savova byl vydán eurozatykač – a druhá také, protože Česko není totalitní země, kde by bylo důvodné podezření z nefunkční justice. Savov přitom dlouhodobě tvrdí, že ho v Česku nečeká spravedlnost, ale pomsta od nepřátel, především pak Andreje Babiše, kteří podle něj za obviněním stojí. Opakované rozhodnutí o vydání ukazuje, že Savov Angličany svými argumenty nepřesvědčil.

Podezřelé rušno

František Savov platí v Česku za tajemnou postavu – nedá se s…

Respekt-31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Respekt-31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte