Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda, Politika

Otazníky nad případem Savov

Podnikatel Brity nepřesvědčil, přesvědčí doma?

Podnikatel František Savov (uprostřed) odchází 10. června od soudu v Londýně. Soud opět nerozhodl o jeho případném vydání do ČR, kde je stíhán pro krácení daní a legalizaci výnosů z trestné činnosti. • Autor: ČTK
Podnikatel František Savov (uprostřed) odchází 10. června od soudu v Londýně. Soud opět nerozhodl o jeho případném vydání do ČR, kde je stíhán pro krácení daní a legalizaci výnosů z trestné činnosti. • Autor: ČTK

Pražské státní zastupitelství minulé pondělí vítězoslavně oznámilo, že podnikatel František Savov, který se už více než dva roky skrývá v Londýně před českou justicí, bude konečně vydán do Česka, kde je stíhán za stamilionové daňové úniky. Ještě týž den ale mluvčí londýnského soudu, který o vydání rozhodl, naděje žalobců zchladil – Savov se může odvolat k Nejvyššímu soudu Spojeného království. A když neuspěje ani tam, může se domáhat spravedlnosti třeba u Evropského soudu pro lidská práva. Jeho brzký návrat do Česka a s ním i představa, že se zastupitelství bude moci pochlubit chycením velké ryby, se tak odsouvají na neurčito.

Verdikt je to přesto důležitý – Britové rozhodli o vydání Savova už podruhé. Poprvé stanul před tamním soudem nižší instance loni v létě. Ani jeden soud se nezabýval podstatou Savovova případu, tedy krácením daní, ale pouze tím, zda je jeho vydání v souladu s mezinárodním právem, a také tím, jestli stíhaný může ve své zemi počítat se spravedlivým procesem. První podmínka je splněná – na Savova byl vydán eurozatykač – a druhá také, protože Česko není totalitní země, kde by bylo důvodné podezření z nefunkční justice. Savov přitom dlouhodobě tvrdí, že ho v Česku nečeká spravedlnost, ale pomsta od nepřátel, především pak Andreje Babiše, kteří podle něj za obviněním stojí. Opakované rozhodnutí o vydání ukazuje, že Savov Angličany svými argumenty nepřesvědčil.

Podezřelé rušno

František Savov platí v Česku za tajemnou postavu – nedá se s…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.