Už bylo dost politických řečí, teď již musí přijít činy! Tak zní asi jedna z nejčastějších reakcí na čím dál hojnější teroristické útoky v Evropě. Občas i někdo dodá, jaké činy mají přijít. Uzavření hranic, posílení armády v ulicích, preventivní zavírání muslimů a podobně. S voláním po takových krocích je ale třeba být opatrný. Jak správně napsal šéfredaktor francouzského listu Le Monde, cílem Islámského státu je rozpoutat rozséváním strachu občanskou válku. Pokud by se to podařilo, měli bychom skutečně vážný problém.

Náročné pátrání

Všichni si klademe otázku, jak porazit teroristy a jak zastavit Islámský stát, který je inspiruje. Jsou tu především dvě cesty, jak toho dosáhnout – jednu mají v rukou ozbrojené složky, druhou my všichni.

Pokud jde o terorismus páchaný na území Evropy, připomínají téměř všichni experti, že smést ho zcela z povrchu zemského je téměř nemožné. Když tedy říkají, že je třeba se připravit na možné další útoky, není to cynismus ani pohrdání ztrátami na lidských životech, ale upřímný popis reality.

Profily útočníků jsou si většinou podobné, jde o lidi, kteří prošli či procházejí nějakým traumatizujícím zážitkem a chtějí ho překonat velkým činem. Řada atentátníků se původně vůbec necítila být věřícími a radikalizovali se během několika měsíců před teroristickým činem. Ostatní jsou často kriminálníci, kteří mají rádi násilí a útoky ve jménu islámu jim mají dát jen vyšší smysl. Společným jevem je pak nenávist k systému, který viní za své…

Respekt-31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Respekt-31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte