0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře30. 7. 20165 minut

Nepomáhejme teroristům

Jak se vyrovnat se stále častějšími útoky a neposilovat přitom Islámský stát

Už bylo dost politických řečí, teď již musí přijít činy! Tak zní asi jedna z nejčastějších reakcí na čím dál hojnější teroristické útoky v Evropě. Občas i někdo dodá, jaké činy mají přijít. Uzavření hranic, posílení armády v ulicích, preventivní zavírání muslimů a podobně. S voláním po takových krocích je ale třeba být opatrný. Jak správně napsal šéfredaktor francouzského listu Le Monde, cílem Islámského státu je rozpoutat rozséváním strachu občanskou válku. Pokud by se to podařilo, měli bychom skutečně vážný problém.

Náročné pátrání

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Všichni si klademe otázku, jak porazit teroristy a jak zastavit Islámský stát, který je inspiruje. Jsou tu především dvě cesty, jak toho dosáhnout – jednu mají v rukou ozbrojené složky, druhou my všichni.

Pokud jde o terorismus páchaný na území Evropy, připomínají téměř všichni experti, že smést ho zcela z povrchu zemského je téměř nemožné. Když tedy říkají, že je třeba se připravit na možné další útoky, není to cynismus ani pohrdání ztrátami na lidských životech, ale upřímný popis reality.

Profily útočníků jsou si většinou podobné, jde o lidi, kteří prošli či procházejí nějakým traumatizujícím zážitkem a chtějí ho překonat velkým činem. Řada atentátníků se původně vůbec necítila být věřícími a radikalizovali se během několika měsíců před teroristickým činem. Ostatní jsou často kriminálníci, kteří mají rádi násilí a útoky ve jménu islámu jim mají dát jen vyšší smysl. Společným jevem je pak nenávist k systému, který viní za své…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc