Pokud se na Tonyho Blaira bude vzpomínat pouze kvůli tomu, že podpořil válku v Iráku, bude to tragédie. Bývalý britský premiér byl jedním z nejdůležitějších politických lídrů své generace, vrátil levici do politické hry a utvářel podobu světa po skončení studené války. Jeho chápání politiky vypadá prozíravě i dnes. Už před deseti lety začal vysvětlovat, že nejdůležitější střet se v budoucnu bude odehrávat nikoli mezi levicí a pravicí, ale mezi uzavřeností a otevřeností.

Tento jev dobře popsal také David Brooks nebo Alec Ross a k jeho pochopení se stačí podívat na to, co se přihodilo americkým republikánům. Jejich strana se rozštěpila nikoli na levici a pravici, ale na stoupence otevřenosti a uzavřenosti – na ty, kdo dávají přednost volnému obchodu, přistěhovalectví a novým dynamickým technologiím, a ty, kteří se těchto sil obávají. Průzkumy ukazují, že republikáni se dnes proti volnému obchodu vymezují více než demokraté.

Historická proměna

Spor mezi otevřeností a uzavřeností rozkládá i levicové strany. U britských labouristů mezi sebou tvrdě bojují otevřené blairistické křídlo a uzavřené staré levicové kádry. Američtí demokraté zažili nástup Bernieho Sanderse, i když se jim daří zůstat relativně pohromadě.

Mnozí chápou letošní listopadové volby ve Spojených státech jako jednorázovou anomálii. Stejně tak se ale může jednat o předzvěst proměny celé politické scény, kdy Demokratická strana bude reprezentovat technokratickou elitu, vysokoškolsky vzdělané…

I_obalka_28
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte