26-kom-brexit
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Tak takhle vypadají dějiny. Už jsme málem zapomněli, jaké to je, když se historie dá do pohybu. Příběh evropské integrace, který jsme nejdříve sledovali jen jako diváci a nyní i jako účastníci, poprvé zaznamenal výrazný šrám – Velká Británie opouští Evropskou unii. Je to špatná zpráva zejména ze tří důvodů: Brity máme rádi. Vliv Londýna výrazně oslabí. A vyjednávání o podmínkách odchodu zatíží už tak přetíženou Unii. Každá velká událost v dějinách v sobě obnáší plusy i minusy. Nyní je na nás všech, abychom se pokusili situaci využít ve vlastní prospěch.

Historie není kuchařka

Odchod Británie nás mrzí. Už proto, že tento časopis se rád a otevřeně hlásí k tomu, že Evropská unie je přes všechny nedostatky společenstvím, které nám přináší benefity, jaké naši předci nepoznali. Jsme součástí nejbohatší a nejúspěšnější organizace na této planetě a užíváme si z toho plynoucí ekonomický růst i stabilitu. To neznamená, že se nám všechny problémy vyhýbají, občas dokonce musíme řešit úkoly, které se nás zdánlivě netýkají. Srovnejme si ale poslední roky s jakoukoli etapou ve 20. století a odpověď na otázku, jestli se nám členství vyplácí, je jasná. Ano, vyplácí.

Přesto, nezdá se vám, že výše napsaná slova znějí tak nějak otřepaně, nudně? Pokud ne, patříte k menšině. Úspěch se po čase stává nudným, protože se zdá být samozřejmý. A když se objeví nějaký otřes, je lákavé si myslet, že kdyby bylo něco jinak, byl by ten úspěch ještě větší.

Henry Kissinger na konci…

I_obalka_R26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery-bratislava
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2277

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte