Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nenašli jste, co hledáte?

Napište na [email protected]

Agenda, Politika

Obávám se o živé případy

S nejvyšším žalobcem Pavlem Zemanem o tom, za co už nemůže převzít zodpovědnost

Pavel Zeman • Autor: Milan Jaroš
Pavel Zeman • Autor: Milan Jaroš

Měl jste dopředu signály, že vedení policie chystá velkou reorganizaci klíčových útvarů na vyšetřování korupce a organizovaného zločinu?

O záměru sloučit je jsem se dozvěděl zhruba před čtrnácti dny, to jsem poprvé mluvil s náměstkem policejního prezidenta Laubem, který mě v hrubých rysech seznámil s tím, že něco chystají. Čtyři dny poté jsem se setkal s policejním prezidentem, kterého jsem se ptal, zda to myslí vážně. Řekl jsem mu, že to považuji za špatný krok a že s tím nesouhlasím.

Jak konkrétně vám to vysvětlovali?

Že samostatně působící specializované složky zaniknou, bude vytvořen jeden zastřešující útvar, ten bude rozdělen do nějakých sekcí, v podstatě jsem se dozvěděl to, co bylo následně představeno v médiích.

Není to dostatečné vysvětlení?

Omlouvám se, ale není. Mám tam řadu otazníků týkajících se kupříkladu toho, proč se má v rámci nového velkého celku Útvar pro odhalování organizovaného zločinu rozdělit na tři části, a naopak protikorupční jednotka ne, jak je zamýšleno. Ptal jsem se po záměru, bylo mi řečeno, že to je pro zkvalitnění práce v rámci protikorupční policie. Nepochopil jsem to, tak jsem se znovu ptal, jak k tomu zkvalitnění dojde. Z dalších informací jsem vytušil, že je to asi myšleno tak, že protikorupční policie se nakazí dobrou prací Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, když budou pod jednou střechou.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].