63_A_foto_Nada_Buchtova

 „Minulý týden se v ústeckém Hraničáři sešli téměř všichni, kdo provozují kulturní prostory v severních Čechách. Myslím, že nás je víc než návštěvníků akcí, které pořádáme. A sami na všechny nezvládáme zajít,“ konstatuje Lenka Kahuda Klokočová, absolventka AVU, kreslířka a grafička. Zatím to občas platí i pro multifunkční kulturní prostor magazín v Terezíně, který vede.

Ve čtvrtek odpoledne je Terezín téměř vylidněný. Na parkovišti pro turisty nedaleko Malé pevnosti stojí autobus a pár aut. Obsluha stánků s kebaby marně vyhlíží své zákazníky. Ti chodí zejména od pondělí do středy. V Malé pevnosti člověk potká jen pět zaměstnanců a přibližně stejně německých turistů. Zájezdy zpravidla oběhnou hlavní památky a zbytek třítisícového Terezína míjejí.

63_E_foto_Tomas_Vejmelka

Prázdné je i náměstí Československé armády; obchody už mají zavřeno a na lavičce mezi záhonky sedí jen dvě starší dámy. Rohový kulturní prostor magazín sídlí naproti kostelu a vedle prodejny s textilem a zahradní technikou. Jako jediný má venku stůl se dvěma židlemi. „Z místních sem skoro nikdo nechodí. Bojí se, že je to pro ně drahé. Ale zlepšuje se to,“ věří Lenka.

Pomálu bylo návštěvníků i na vernisáži výstavy Veliká novina o hrozném mordu Šimona Abelese spisovatele Marka Tomana. Během autorského čtení sem vtrhnou tři děti, které se vrhají na dětské knihy. Po chvilce si sednou a zaposlouchají se. „Tráví celé dny na ulici. Jsem ráda, když přijdou, ale musím je hlídat, s knížkami…

I_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Naďa Buchtová

buchtova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 23

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte