Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Kultura, Kultura, Literatura

Hilda

Luke Pearson

Luke Pearson: Hilda
Luke Pearson: Hilda

Boj za emancipaci komiksu je v jednom směru kontraproduktivní – tak dlouho se dokazovalo, že umí vyprávět složité příběhy dospělým, až čtenáři v zemích s kratší tradicí zapomněli, že je pořád i pro děti. To je přesně případ Česka. Změnit by to mohla Hilda, modrovlasá hrdinka skandinávského střihu od britského autora Lukea Pearsona.  Zatím vyšly společně první dva příběhy ze čtyř, album rozměru A4 hraje barvami a větší font je vstřícný k začínajícím čtenářům.

V Hildině světě – zdánlivé samotě uprostřed hor – nejsou jiné děti, z dospělých jen příjemně liberální maminka, škola probíhá samostudiem (a je hlavně o trollech), ale ožívají zde kameny, bez pozvání vstupuje do chalupy dřevěný chlapík Poleňák a věrným přítelem je srnko-liška jménem Větvík. Prostředí tajemné, přitom přátelské a zvlášť vhodné pro zvídavé nebojácné holčičky, jejichž svéráznost občas přeroste v lehkomyslnost, drzost a drsnost. A kde nejsou postavy jednoduše zlé a dobré, ale hlavně své – podobně jako v Mumincích Tove Janssonové.

Zatímco úvodní příběh je představující, druhý – o setkání s někdy netušenými obyvateli hor – zašmodrchanější. Hilda zjistí, že jejich dům stojí uprostřed světa pidilidí, kteří je považují za úhlavní nepřátele. Za kopcem se navíc usadil obr čekající na svou velkou lásku. Hrdinka se musí chopit iniciativy, ale ani veškerá důmyslnost někdy situaci nevyřeší ke vzájemné spokojenosti všech zúčastněných stran.

Jemný humor a hravá poetika s melancholickým pozadím vedou příběh k…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 59 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 59 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.