23A_jaros_R22_2016
Moje vláda na vás myslí. (Premiér v domově seniorů Pohoda ve Chválkovicích) • Autor: Milan Jaroš

Pokud dnes někdo stojí o to promluvit si zblízka s poněkud prkenným českým premiérem, má ideální šanci. Bohuslav Sobotka minulý týden oslovil stovky lidí na řadě míst Olomouckého kraje, o víkendu zajel do Jihomoravského kraje a tento týden obráží Ostravsko. Šéf kabinetu se pokouší oživit stagnující preference ČSSD a vyvrátit stále rozšířenější obavu svých stoupenců, že pokud se „něco neudělá“, fenomén Andreje Babiše ho v blížících se volbách rozdrtí.

To všechno Andrej

Je to záhada. V porovnání s předchozími kabinety ten současný zatím nestihla žádná vážnější korupční aféra (nebo se o ní alespoň neví). Ekonomice se daří, nezaměstnanost patří k nižším v Evropě a ani sám premiér zatím neudělal větší chybu. Přesto on ani jeho strana u voličů nebodují: ANO si před sociální demokracií udržuje stabilní náskok a ČSSD si už delší dobu láme hlavu, co si s tím počít.

Času přitom ubývá. Za čtyři měsíce čekají Česko krajské a senátní volby, a především ty první budou generálkou na ty další v řadě – a skutečně důležité – parlamentní. Propad v regionálním klání může premiéra oslabit a jeho straně zhoršit vyhlídky na obhájení centrálního vítězství.

„Naším problémem není, že bychom neměli co nabídnout. Lidé ale našim řešením uvěří, až když si je s námi budou skutečně spojovat,“ říká ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který v ČSSD zastřešuje přípravy předvolebního programu. A podobně to vidí i premiér. „Je to o lepších schopnostech sociálních demokratů vysvětlovat lidem, co…

titulka_kindle
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

titulka_kindle
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1853

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte