firma Elbee, Loštice, listopad, 2015
Byla to láska na první pohled. (Ladislav Brázdil) • Autor: Milan Jaroš

Mnoho chlapců mělo v dětství přesně takový sen. Postavit si vlastní auto. Drtivá většina z toho časem vyrostla, anebo se spokojila s motokárou. Ladislav Brázdil a jeho dva synové to však dotáhli do konce: jejich rodinná firma ZLKL už zhruba rok vyrábí v obci Loštice na Olomoucku vlastní vozidlo pod značkou Elbee a pomalu se s ním začíná rozpínat do světa. Je to zvláštní auto. Otevírá se zepředu jako tlama velryby a nenastupuje se do něj po svých, ale vjíždí se do něj na invalidním vozíku. Kombinace, která dnes v Evropě nemá konkurenci a která koncem loňského roku také Brázdilovy a jejich Elbee dostala do výběru New Europe 100, což je výběr stovky nejzajímavějších nápadů s dopadem na veřejný prostor v zemích střední a východní Evropy.

To je ono

„Žijeme v době, kdy je všeho snad až moc. Když si chcete koupit televizi, tak vůbec nevíte, jakou si dřív vybrat. Speciální vůz pro vozíčkáře tedy pro nás bylo něco, co na trhu překvapivě chybí. A hlavně, byla to láska na první pohled,“ vypráví v kanceláři ZLKL Ladislav Brázdil mladší. Koncept vozidla přistál ve firmě jako nápad od jednoho inženýra už před více než deseti lety a právě Brázdil junior ho má nyní v rodinné firmě na starosti. Druhý, mladší bratr se pak v celém podniku stará o finance a otec, který před 23 lety společnost založil, má na starosti její doposud hlavní náplň – výrobu kovových dílů pro automobilový či elektrotechnický průmysl.

Historie ZLKL (zkratka znamená Závody lehkých konstrukcí Loštice)…

I_obalka_R02_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R02_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte