23_A_jaros_R19_2016
Pokuty na dohled. (Labe u Děčína) • Autor: Milan Jaroš

Mělo to být minulé pondělí ve Strakově akademii hlasování vlády o kousku země, který stojí za to zachránit pro příští generace. Kousek od severní hranice města Přelouč na břehu Labe leží území zvané Slavíkovy ostrovy, na němž se dobře daří několika desítkám ohrožených druhů živočichů a mezi nimi i dvěma druhům motýla modráska, kterého v Evropě ubývá. Slavíkovy ostrovy právě kvůli modráskům nabídlo Česko krátce po vstupu do Evropské unie jako svůj příspěvek do seznamu míst, která je pro Evropu dobré ochránit v unikátním evropském projektu Natura 2000, do nějž přispívají všechny země místy s rostlinami a živočichy, jichž se v Evropě jinde nedostává a mohli by na kontinentu vyhynout.

Přestože ale Češi původně Slavíkovy ostrovy navrhli k zápisu sami, teď mění názor. V místech ráje modrásků chce ministerstvo dopravy vybudovat lodní kanál a z obavy, že by oficiálně zapsaná vzácná lokalita mohla plány na stavbu zdržet, odmítla vláda Slavíkovy ostrovy na seznam pro Naturu zapsat a Česku za to hrozí pokuty.

Po stranách

„Byl jsem přehlasován, odborné argumenty neuspěly,“ řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) po jednání kabinetu, kde se svým návrhem zapsat Slavíkovy ostrovy do Natury prohrál na celé čáře. Na vládní schůzi přitom ministr Brabec dorazil vybaven informací, že kvůli obstrukcím s Naturou zahájila Evropská komise s Českem proces, který s největší pravděpodobností skončí pokutou až dva miliony eur a s penále deset tisíc eur denně vypláceným,…

I_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ivana Svobodová

redaktorka

Ivana Svobodová
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 764

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte