Panama Papers - Aerial view of Panama City
Panama se po skandálu rozhodla zpřístupnit informace o firmách i bankovních kontech. • Autor: Profimedia, UPPA News

Podivná dvacet let stará půjčka více než miliardy korun firmě tehdy ještě nikoli „nejbohatšího Čecha“ Petra Kellnera PPF, kvůli níž šéfové hroutící se Investiční a poštovní banky (IPB) zřejmě porušili zákon. Úvěr tehdy pomohl PPF rozšířit podnikání z Ruska do Čech a naskočit do raketově se rozvíjejícího – a lukrativní zisky slibujícího – odvětví telekomunikací. Finta, se kterou byl úvěr sjednán, není zřejmě trestná, a i kdyby byla, policie a spravedlnost na ni nedosáhnou: vše je promlčeno. Tahle informace patří možná k největším odhalením o českých klientech z proslulých Panama Papers. Což může působit docela nanicovatě. Ale zdání klame.

Panama Papers (PP) nejsou jen dokumenty, které – jak očekává veřejnost – budou svědčit o zlodějnách a praní špinavých peněz. PP jsou rozsáhlým svědectvím o dosud neznámém paralelním světě financí, který existuje vedle toho našeho běžného a je v něm možné vyhnout se jakýmkoli pravidlům. Peníze se tam pohybují naprosto nekontrolovaně a anonymně a podle šéfredaktora Süddeutsche Zeitung Wolfganga Kracha – u nějž se mnoho informací o PP schází – slouží jako skrýš pro peníze diktátorů, financování války, daňovým únikům, ale i finančním transakcím běžných firem, jež jsou tak komplikovaně skryté, že je ani s plným přístupem k PP nelze rozlousknout. Panamské papíry nejsou totiž stříbrným tácem, na němž najdeme přehledný seznam bankovních kont a obchodních transakcí, které by nám o čerstvě objevených majitelích prozradily, co si kde ulili. Jsou…

I_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3034

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte