19-profil-bitcoin
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Když před pár týdny obdržel tajemnou pozvánku se zaplacenou letenkou do Londýna, mohl se americký programátor Gavin Andresen cítit jako hrdina špionážního filmu. Když několik dní poté odcházel ze schůzky v londýnském hotelu, měl v hlavě úplně jasno: právě si potřásl rukou s mužem, který stvořil virtuální měnu bitcoin. A když minulé pondělí oznámil australský podnikatel a inženýr Craig Wright, že to byl právě on, kdo pod pseudonymem Satoši Nakamoto světu v roce 2009 představil nadějnou „kryptoměnu“ nezávislou na centrálních bankách či vládách, Andresen jeho tvrzení podpořil.

Slovo hlavního výzkumníka Bitcoin Foundation, nadace vzniklé na podporu a propagaci novátorské měny, kterého si tajemný Nakamoto před lety vybral jako programátorského „nástupce“, mělo patřičnou váhu. Jenže Andresen se záhy se svým názorem ocitl téměř sám. A tváří v tvář rostoucí mase přesvědčivých pochybností nakonec i on koncem týdne svoji podporu stáhl. A ve finále vycouval i Wright sám, když odmítl podstoupit test, který by nade vši pochybnost jeho autorství prokázal. Pravdu tak může mít týdeník The Economist, že pravou identitu stvořitele bitcoinu možná nikdy nezjistíme a je namístě se ptát, jestli na tom vůbec záleží. The Economist má za to, že spíše ano: rozluštění záhady by mohlo zásadně ovlivnit vývoj okolo bitcoinu. Skutečný Nakamoto by totiž mohl promluvit do výsledku probíhající „války“ mezi dvěma tábory vývojářů a obchodníků, které mají o budoucnosti zcela rozdílné představy.

Nemám…

I_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1768

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte