Sexualita a sexuální identita. Sociální povaha přirozenosti
 
Kultura

Sexualita a sexuální identita. Sociální povaha přirozenosti

Nakolik je sexualita a sexuální identita přirozená a nakolik je ovlivněna kulturou, ptá se ve své nové knize sociolog Martin Fafejta. A odpovídá si pro mnohé polemicky: sexuální chování vychází z biologie, ale jde o sféru, v níž je sociokulturní nejúplněji nadřazeno nad biologickým. Záleží na konkrétní kultuře, zda je fyzický akt zasazen do kontextu společensko-rituálního, náboženského, či bude vnímán jako sexuální.

Sexualitou se tu autor zabývá také z hlediska historie, práva či chirurgie, přičemž jednotícím tématem je plastičnost sexuality. Sociálními konstrukcemi jsou podle Fafejty i kategorie jako lesba či intersexuál. Sociolog přitom neupadá do extrémů: deklaruje, že třeba intersexualita je jak přirozená, tak zkonstruovaná. S intersexuálním tělem se člověk rodí, ovšem dokud nebylo takto označeno, sociálně intersexualita neexistovala. Dnes jsou to podle autora zvláště asexuálové a polyamorici, kteří pro uchopení a pojmenování svých pocitů nemají slova a příběhy. Jestliže pro transsexuály či homosexuály v západních zemích je teď situace příznivější, naopak heterosexuálové mají pozici ztíženou: nejistota ohledně toho, co je součástí mužské a ženské role, vede k úzkosti.

Při vší závažnosti nabízí kniha také humorné pasáže, třeba o mužských asexuálech, pro něž je tak obtížné vysvětlit svádějícím ženám svoji identitu, že se vydávají za homosexuály. Současně občas autor prezentuje postoje, jež budou provokativní nejen pro katolíka, ale i většinového čtenáře. Především…

I_obal_R18_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R18_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte