Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Odstíny Emila Zátopka

Komiks Jana Nováka a Jaromíra 99 narušuje mýtus o atletovi, který běhal režimu navzdory

Komiksoví superhrdinové už dávno nejsou dokonalí. Stále překonávají možnosti lidského, ale také už mají své pocity, svá tajemství a své temné stránky. Takový je i Emil Zátopek coby hrdina alba, za nímž stojí kreslíř Jaromír Švejdík a spisovatel Jan Novák.

Kniha je součástí roční kampaně Českého olympijského výboru, která má vzdát hold legendárnímu běžci a upoutat pozornost mládeže k opomíjenému sportu. Stejně jako je jí nedávno vydaný životopis Emil Běžec od Pavla Kosatíka. Ale kupodivu je to víc komiks, jenž příběh slavného českého atleta přibližuje realitě. Známý publicista téma komplikovaného vyjednávání s komunistickým režimem spíš potlačuje, naznačuje, že „náš Emil“ byl mocí zneužíván a běhal „jí navzdory“. Komiks naopak tradovanou legendu narušuje, aniž Zátopka lacině obžalovává.

Ve službách státu

Z jasné zakázky vyplynul rámec, v němž je běžec představen, i výsek života, který zachycuje. Chlapec z chudé, početné a láskyplné rodiny vždy vynikal atletickým nadáním. Kromě učitele tělocviku z toho ovšem nikdo nebyl nadšen – rodiče se báli, aby si neuhnal tuberu. Začal pracovat u Bati, ale před válkou ani po ní nebyla výroba holínek zaměstnáním snů. Díky škodolibosti nadřízeného se dostal zpět k běhání a v šestnácti skončil druhý ve svém prvním závodě. Pak už vítězství střídá vítězství a zahraničí jen zírá, jak láme rekordy závodník z komunistické země, který si nakládá na tréninku a neběhá strategicky „v závěsu“.

Album končí v tom nejlepším…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obal_R17_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte