Kultura

Dzeržinskij. Láska a revoluce

Život velitele první tajné sovětské policie Felixe Dzeržinského je opředen vlákny protiřečících si legend, jež se rozhodla rozmotat zkušená polská novinářka Sylwia Frołow. Tělo polského šlechtice spočívá na Rudém náměstí v Moskvě po boku vůdce Velké říjnové revoluce Lenina. Zatímco v rodné zemi je vnímán jako nejhorší z komunistů, v Rusku se na něj vzpomíná jako na mimořádně pracovitého „ochránce sirotků“, který se nezalekl sebevětšího úkolu.

Autorka rekonstruuje jeho příběh na poctivém faktografickém základu (některé dokumenty vydaly archivy teprve nedávno) a bez ideologických brýlí. Malý Felix vyrůstal v romantických kulisách hluboce věřící rodiny z řad zchudlé polské šlechty. Byl exaltovaným katolíkem a překvapoval příbuzné náboženskými vytrženími; zdálo se zřejmé, že se stane knězem. To se může jevit v propastném rozporu s budoucností revolucionáře, ale Frołow pomocí korespondence, deníků a pamětí dokládá, že šlo spíše o předehru. Vášeň pro ideje provázela Dzeržinského po celý život. Kvůli ní začal dospělost v ruském žaláři, pokračoval v sibiřském vyhnanství a kvůli ní mohl být předsedou obávané Čeky, matky sovětské tajné policie.

Čeka pod jeho vedením byla známá krutostí – ale on sám si v ní podle autorky neliboval. Naopak za ni podřízené trestal. Přestože ve své kanceláři vlastně bydlel, kvůli jiným funkcím ovšem neměl Čeku tak pevně v rukou, jak se mohlo zdát, a její členové zpití mocí si dělali, co se jim zachtělo. Vyvracet mýty o „krvavém Felixovi“ se nakonec…

I_obal_R16_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R16_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte