50_B_foto_Indies_Krystof_Havlice_R16_2016
Zvu tě. • Autor: Krystof Havlice

Které umělcovo tvůrčí období posluchači nejvíc nesnášeli? ptá se jedna z otázek vtipného testu, který doprovází velkolepé balení osmi bilančních CD Oldřicha Janoty nazvané Ultimate Nothing. Nabízené odpovědi jsou: buď to minimalistické, to meditativní, nebo úplně všechna. A fakt, že správná varianta je prý ta poslední, naznačuje, že tvorba unikátního tuzemského písničkáře má v sobě velký kus neuchopitelnosti i nepoddajnosti.

I ve volném a pestrém prostředí českých folkařů a solitérů s kytarou představuje Janota autora, který nikdy nebyl součástí žádného uskupení ani žánrových proudů. Od introvertních vypravěčských poloh z počátku osmdesátých let se přes experimenty s magnetofonovými smyčkami postupně propracoval k úspornému, repetitivnímu výrazu v hudbě i textech, kde namísto líčení příběhů vítězí spíše nedůvěra v to, že slova kdy mohou sloužit jako nástroj porozumění. Navíc fakt, že se Janota často zdráhá své písně zaznamenávat a vydávat, vede k tomu, že jeho dílo lze těžko uchopit v celistvosti, tím méně konzervovat – ale na druhou stranu jím lze vést mimořádně fascinující průřezy.

Tím prvním se na sklonku loňského roku stalo knižní vydání textů pod názvem Kytaru s palmou, nyní Janotovu tvůrčí dráhu rekapituluje unikátní výběr archivních nahrávek z posledních čtyř dekád, z nichž drtivá většina se na CD objevuje vůbec poprvé. Ultimate Nothing tak nejsou ani sebrané spisy či „best of“, ale především jde o podrobný a napínavý záznam Janotova…

I_obal_R16_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R16_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1421

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte