Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura, Místa, kde se potkáváme

Kulturní defibrilátor

Vážný zájem: domácí koncerty
Vážný zájem; 
více informací na domacikoncerty.cz nebo FB stránkách. 

(Projekt poběží do konce dubna, jeho pokračování se plánuje letos na podzim.)  • Autor: Matěj Stránský
Vážný zájem: domácí koncerty Vážný zájem;  více informací na domacikoncerty.cz nebo FB stránkách.  (Projekt poběží do konce dubna, jeho pokračování se plánuje letos na podzim.)  • Autor: Matěj Stránský

„Jdete taky na koncert?“ ptá se mladý muž dvojice, jež trochu rozpačitě postává u zvonků žižkovského činžáku. V prvním patře hosty vítá majitelka bytu a instruuje je: „Nepřezouvejte se! Všichni tu dnes mají boty.“ V obýváku čekají řízky, koláč, quiche, salát, čerstvě příchozí vytahuje z igelitky víno a všichni se vzájemně představují. Jsou ve společenském, konverzace se pomalu rozjíždí. Diskutuje se i o papučích, symbolu celého projektu domácích koncertů vážné hudby s příznačným názvem Vážný zájem.

V sedm se obývák plní židlemi a hosté se usazují. Pořadatelka koncertu uvádí hráče, violoncellistu Tomáše Jamníka, který je zároveň zakladatelem projektu, a jeho ženu, houslistku Evu Jamníkovou. Ještě před začátkem zazní doporučení z příručky pro pořadatele: „Po koncertu následuje občerstvení a debata s hudebníky. Nebojte se, že by se debata protáhla déle, než by všem bylo příjemné – hosté jsou si vědomi, že jsou ve vašem domácím prostředí a zpravidla není obtížné čas ukončení přirozeně určit.“

Domácí koncert, Vážný zájem • Autor: Matěj Stránský
Domácí koncert, Vážný zájem • Autor: Matěj Stránský

Slovo je předáno hudebníkům, kteří představí program, koncert začíná Bachovými Invencemi, původně psanými pro klavír. Znějí první tóny, některé špičky bot se rozhýbávají do rytmu, některé oči přivírají… Občas chce někdo zatleskat v nevhodný moment, vtipkuje se nad výslovností názvů skladeb; koncert trvá necelou hodinu, nálada je uvolněná, produkce však na úrovni koncertních sálů.

Domácí koncerty, jež…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.