0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kultura16. 4. 20163 minuty

Kulturní defibrilátor

Vážný zájem: domácí koncerty
Vážný zájem; 
více informací na domacikoncerty.cz nebo FB stránkách. 

(Projekt poběží do konce dubna, jeho pokračování se plánuje letos na podzim.)  • Autor: Matěj Stránský

„Jdete taky na koncert?“ ptá se mladý muž dvojice, jež trochu rozpačitě postává u zvonků žižkovského činžáku. V prvním patře hosty vítá majitelka bytu a instruuje je: „Nepřezouvejte se! Všichni tu dnes mají boty.“ V obýváku čekají řízky, koláč, quiche, salát, čerstvě příchozí vytahuje z igelitky víno a všichni se vzájemně představují. Jsou ve společenském, konverzace se pomalu rozjíždí. Diskutuje se i o papučích, symbolu celého projektu domácích koncertů vážné hudby s příznačným názvem Vážný zájem.

V sedm se obývák plní židlemi a hosté se usazují. Pořadatelka koncertu uvádí hráče, violoncellistu Tomáše Jamníka, který je zároveň zakladatelem projektu, a jeho ženu, houslistku Evu Jamníkovou. Ještě před začátkem zazní doporučení z příručky pro pořadatele: „Po koncertu následuje občerstvení a debata s hudebníky. Nebojte se, že by se debata protáhla déle, než by všem bylo příjemné – hosté jsou si vědomi, že jsou ve vašem domácím prostředí a zpravidla není obtížné čas ukončení přirozeně určit.“

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar
Domácí koncert, Vážný zájem • Autor: Matěj Stránský
Domácí koncert, Vážný zájem
Domácí koncert, Vážný zájem • Autor: Matěj Stránský

Slovo je předáno hudebníkům, kteří představí program, koncert začíná Bachovými Invencemi, původně psanými pro klavír. Znějí první tóny, některé špičky bot se rozhýbávají do rytmu, některé oči přivírají… Občas chce někdo zatleskat v nevhodný moment, vtipkuje se nad výslovností názvů skladeb; koncert trvá necelou hodinu, nálada je uvolněná, produkce však na úrovni koncertních sálů.

Domácí koncerty, jež…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc