ČSSD
Vypadlo hodně kamenů, které je třeba vracet. (Oslava na Břevnově) • Autor: Milan Jaroš

Je studené, šedivé dubnové odpoledne a u tramvajové zastávky na pražském Břevnově postává houf lidí. Většina z nich je v důchodovém věku, sem tam někdo mladý. Stojí kolem barokně klasicistního domu, v němž dříve sídlil rušný hostinec U Kaštanu. Dnes tu sdružení Unijazz provozuje hudební klub. Ale kovová pamětní deska stále připomíná, že se tady před 138 lety sešli Josef Boleslav Pecka s Ladislavem Zápotockým, aby založili Českoslovanskou sociálně demokratickou stranu, jejímž pokračovatelem je nejstarší a momentálně nejsilnější politická strana v Česku – ČSSD. Zhruba stovka shromážděných sem dnes přišla oslavit její narozeniny. Atmosféra je ale ponurá stejně jako počasí. Sociální demokraté dostali k narozeninám nepříjemný dar: musejí zaplatit svému bývalému advokátovi Zdeňku Altnerovi 338 milionů korun. Jde o nebývale vysokou pokutu z šestnáct let starého, pozapomenutého soudního sporu o honorář, o němž se už nikdo nedomníval, že by ještě někdy mohl obživnout. Ale stalo se. Strana tak upadne do hlubokých dluhů zrovna v době, kdy se to nejmíň hodí: před volbami, v nichž její hlavní soupeř – hnutí ANO – má díky miliardám svého šéfa a zakladatele Andreje Babiše kapsy takřka bezedné.

S úderem čtvrté hodiny si na Břevnově bere do ruky mikrofon místopředseda strany Martin Starec, který má v oranžové partaji na starosti hospodaření. „Vážení přátelé, vážené přítelkyně,“ začíná tradičním stranickým pozdravem. „Jsme vystaveni brutálnímu útoku. Cítíme velkou nespravedlnost. Jsme…

I_obal_R16_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R16_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 604

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte