62_SERIALY_house of cards
Kdo to zhlédne jako první celé? (Dům z karet)

Naposledy se to stalo před dvěma týdny u čtvrté řady politického dramatu Dům z karet (House of Cards). Diváci seriálu z internetové televize Netflix, která už tradičně zveřejnila naráz celou třináctidílnou sérii, se rozdělili na dvě skupiny. Ta první se na eskapády Kevina Spaceyho v roli amerického prezidenta Underwooda dívá jako na klasický seriál – novou epizodu si pustí jednou dvakrát týdně a seriál jim vydrží i tři měsíce. Druhá a stále početnější kategorie diváků se ovšem do seriálu ponoří tak, že ve světě politických intrik stráví několik hodin v kuse a celou řadu zvládne i za víkend.

Fenomén, který v posledních několika letech mění televizní svět, dostal v angličtině název odvozený od slova binge, které označuje nadměrné pití alkoholu: binge-watching, česky tedy něco jako nezřízené sledování. Kouzlo „seriálových maratonů“ poprvé objevili američtí diváci na konci devadesátých let, kdy se tehdejší hity jako Zákon a pořádek nebo Pohotovost objevily na DVD po celých sériích. Se zrychlováním internetu, které umožnilo seriály stahovat ve velkých dávkách, se po přelomu tisíciletí tahle cesta postupně začala otevírat čím dál většímu množství lidí. Skutečně se však binge-watching rozšířil před několika lety s nástupem internetových televizí – placených streamovacích služeb, kde divák může zhlédnout filmy nebo seriály na vyžádání.

Jejich nejvýraznějším zástupcem je právě Netflix, který v roce 2013 začal vyrábět i vlastní seriály, aby si upevnil…

titulka_kindle
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

titulka_kindle
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte