Český parlament bývá poměrně často v médiích vykreslován jako místo, kde se nic moc zajímavého neděje. Tedy pokud nás nefascinují obhroublé hádky před kamerami nebo zmínky, jak levný je zde alkohol. Není to samozřejmě celá pravda. Kdo například zavítal do malostranské Sněmovní ulice minulou středu, mohl si udělat o poznání barvitější obrázek.

Je krátce po poledni a v kinosále, který je v přízemí pod hlavním jednacím sálem, postává několik ukrajinských aktivistů. Chystají se předvést poslancům svůj film Cargo 200. Tenhle termín se už od války v Afghánistánu používá pro pojmenování zásilek s těly padlých vojáků, jež jejich velitelé posílají v rakvích zpátky do Ruska. V případě Ukrajiny jde o muže, o nichž prezident Putin tvrdil, že na Ukrajině nebojovali. Film dokazuje pravý opak.

V parlamentu se dokument promítá díky na veřejnosti nepříliš známé poslankyni Kristýně Zelienkové. Do vrcholných mocenských pater se dostala v barvách ANO a angažuje se v zahraniční politice, především v postsovětském regionu. V momentu, kdy sál ztemní, v něm politička sedí skoro sama. Kolegy zvala hromadně, ale promítání zaujalo jen místopředsedkyni TOP 09 Markétu Adamovou. Poloprázdné parlamentní kino jen připomíná, že zahraniční politika není v současné Poslanecké sněmovně žádné terno. Mezi sociálními demokraty v téhle souvislosti koluje vtip, že „na čtení Economistu mají Zaorálka“.

PIlotka Savčenková našla v českém sněmu překvapivou podporu.

Tweetni to

I_obalka__R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka__R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundra-stihly kopie

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte