Energie, která na obou stranách politického spektra pohání americkou prezidentskou kampaň, podle všeho vyvěrá ze zoufalství nad stavem ekonomiky. A pokud se jedná o tuto základní otázku, pak je poselství Bernieho Sanderse a Donalda Trumpa překvapivě podobné: americká ekonomika nefunguje.

Je ale taková analýza vůbec správná? Americká ekonomika vytvořila od roku 2010 14 milionů pracovních příležitostí v soukromém sektoru. Nezaměstnanost klesla na pět procent a počet Američanů žádajících o dávky v nezaměstnanosti vloni dosáhl nejnižší hranice za posledních 42 let. Dow Jonesův index se během funkčních období Baracka Obamy více než zdvojnásobil, což představuje jeden z nejlepších výkonů burzy během vlády jakéhokoli prezidenta. Realitní a stavební trhy jsou silné, trh s automobily prožívá boom, stoupat dokonce začaly i mzdy.

Hlavním dilematem Spojených států je skutečnost, že zisky pramenící z růstu, nízké inflace a technologické produktivity jsou široce rozloženy na celou populaci. Levné zboží a skvělé technologie jsou přínosem pro všechny. Náklady – ztráta zaměstnání a snižování mezd – se ale koncentrují na užší vrstvu obyvatel. A právě hlasy těchto pochopitelně rozhněvaných lidí slyšíme v posledních dnech na předvolebních shromážděních.

Bankám se daří

Současné oživení je mnohem méně výrazné, než tomu bývalo v minulosti. Mnozí ekonomové to ale od počátku předvídali a upozorňovali, že zpomalení ekonomiky způsobené finanční krizí vždy otřese důvěrou spotřebitelů i…

I_obalka__R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka__R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
USA
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte