0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Politika5. 3. 201612 minut

Chci zabrzdit vlak před propastí

S ministryní školství Kateřinou Valachovou o tom, jak v českých učitelích znovu probudit víru v lepší budoucnost

, ,
foto: Matěj Stránský
Kateřina Valachová • Autor: Matěj Stránský

Pražští radní odvolali ředitele průmyslové školy, v níž několik studentů šikanovalo učitelku. Řekla jste, že pokud vedení školy o šikaně vědělo a nezasáhlo, musí padat hlavy. Neměly by padat i v případě, že o tom nevědělo?

Rozhodně platí, že za bezpečí odpovídá vedení školy. Vůbec není třeba prokazovat konkrétní zavinění nebo snad málem „vedení ruky“. Chtěla jsem vyčkat závěru České školní inspekce, nicméně po zveřejnění kauzy došlo k velmi nešťastným vyjádřením vedení školy, kdy v podstatě popřeli jakoukoli míru odpovědnosti, navíc se začaly objevovat další nahrávky mnohem závažnějšího charakteru. Proto jsem požádala zřizovatele, aby učinil konkrétní kroky.

Reklama

Nebýt vás, radní by jej neodvolali?

Požádala jsem jen magistrát, aby věc projednal – nikoli že mají někoho vyhodit, ale že situace je vážná. Vyčkám na výsledek šetření České školní inspekce, její zprávy bývají velmi konkrétní a nejsou utajované, veřejnost má možnost se s nimi seznámit. Jako ministryně z toho vyvodím důsledky pro systém, prevenci a odstraňování šikany. V tuto chvíli aktualizujeme doporučení – je smutnou pravdou, že se nepamatovalo na šikanu učitelů. Ministerstvo se v minulosti vždy zabývalo jen tím, co dělat, když se děje šikana mezi dětmi.

Zjišťovala jste, proč byla terčem ona konkrétní učitelka?

Odborníci se shodují, že šikana je až důsledek toho, že uvnitř školy jsou nefunkční vztahy. Někdy…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc