Daisy Ridley and John Boyega
Autor: Landmark, Profimedia

V dějinách populární kultury se málokdy stává, že si fanoušci mnohadílného opusu přejí, aby autor přestal dělat další pokračování a nekazil zbytečně pověst sobě ani jimi milovanému dílu. U sci-fi ságy Star Wars (Hvězdné války), která stojí přímo v základech dnešní popkultury, však nastala smutná fáze, kdy je většina diváků přesvědčená, že druhá trilogie natočená na přelomu devadesátých a nultých let se zdaleka nevyrovná kouzlu původní trilogie z přelomu let sedmdesátých a osmdesátých.

Ačkoli scenárista, režisér a producent George Lucas měl v hlavě vizi na devět, či dokonce dvanáct filmů, s postupujícím věkem zřejmě uznal, že ztrácí tvůrčí kondici, a za čtyři miliardy přeprodal práva společnosti Disney. Hledání dalšího režiséra bylo náročné, ale nakonec asi nemohl být vybrán nikdo příhodnější než 49letý J. J. Abrams, který stojí už za restartem série Star Trek a předchozími snímky Monstrum (ten produkoval) a Super 8 vzdal zamilovaný hold GodzilleBlízkým setkáním třetího druhu. Nikdy tu zkrátka nebyl větší fanoušek mezi režiséry než právě Abrams.

Což se dá z jiného úhlu vidět skrze slova magazínu Salon.com, že jde o „generála průmyslu kulturní recyklace, jehož veškerým pracím hrozí, že budou zastíněny materiálem, na nějž odkazují“. A v případě nových, sedmých Star Wars s podtitulem Síla se probouzí, se dokonce v recenzích pochvalně nejvíce zmiňuje, že jde o návrat k původnímu duchu této „vesmírné…

RESPEKT-52/53
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 60 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

RESPEKT-52/53
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 60 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte