Nejnovější akt děsivého násilí – minulý týden v San Bernardinu v Kalifornii – provedla dvojice muslimů, muž a žena. Ve Spojených státech žijí zhruba tři miliony muslimů, naprostá většina z nich jsou občané ctící zákony. Jak mají reagovat na útok manželského páru, který zabil 14 lidí?

Nejčastěji je slyšet hlas muslimů, kteří ihned a důrazně tyto barbarské útoky odsuzují. Jenže muslimsko-americká lídryně Dalia Mogahedová v rozhovoru s Chuckem Toddem z televize NBC zajímavě argumentuje, že je to nefér.

„Podle údajů FBI jsou pachateli většiny teroristických útoků v Americe bílí křesťané, muži… Po takových útocích neočekáváme, že je odsoudí lidé, kteří s těmito bělošskými křesťany sdílejí jejich víru a etnicitu. Předpokládáme, že jsou pobouřeni stejně jako všichni ostatní. A tentýž předpoklad bychom měli vztáhnout i na muslimy.“

Dvojí metr

Na muslimy je nahlíženo dvojí optikou a chápu, proč je to tak. Muslimští teroristé nejsou muslimové jen shodou okolností. Prohlašují o sobě, že motivem jejich činů je náboženství, citují náboženské texty, jež je k nim opravňují, a vybízejí jiné muslimy, aby je následovali na jejich krvavé pouti. Po celém světě existují skupiny šířící tuto nábožensky infikovanou ideologii. Za těchto okolností je důležité, aby většina muslimů, kteří hluboce nesouhlasí s džihádem, se takto také veřejně vyjadřovala.

Je však rovněž důležité mít na paměti, že na planetě žije 1,6 miliardy muslimů. Když vezmeme v úvahu celkový počet obětí…

I_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte