48-kom1
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Prezident Miloš Zeman býval svého času autor mnoha bonmotů. Jeden, který se v devadesátých letech zaryl do paměti, řekl na adresu pravicového kabinetu: „Vláda, která toleruje zloděje a tuneláře, je sama objektivně vládou zlodějů a tunelářů.“ A je třeba říct, že měl pravdu. Proto nezbývá než použít jeho myšlenku: „Prezident, který toleruje extremisty, je sám objektivně extremistou.“ Jestli vám to přijde příliš tvrdé, nezlobte se na Miloše Zemana, on prostě už takto hovoří.

Tím, že se hlava státu postavila 17. listopadu po bok lidí, kteří otevřeně hlásají nenávist k různým skupinám obyvatel a slibují koncentrační tábory pro své oponenty, získává politická scéna nový rozměr.

Kdo s kým a proč

Ve svém inauguračním projevu v roce 2013 Miloš Zeman prohlásil, že „prezident musí bojovat“ proti neonacistům. O dva a půl roku později stojí na pódiu vedle lidí, jako je Martin Konvička, který nejenže má sám silně xenofobní názory, ale na jeho akce chodí i neonacisté nejtvrdšího ražení. Jaký to názorový posun hlavy státu.

Dostáváme se tak do zvláštní situace, kdy je na Hradě muž, který má být reprezentantem našich státních ideálů, ale zároveň se tentýž muž spojuje s těmi, kdo vyznávají ideologii, jež je s těmito ideály v naprostém rozporu.

Proč to prezident dělá, je evidentní. Objevil, stejně jako mnoho jiných politiků, že se mu nabízí téma, které může využít ke svému prospěchu, tedy k upevnění své mocenské pozice. Dosud se mu nepodařilo přesvědčit většinu společnosti,…

I_obalka_R48
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2242

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte