Americký zahraničněpolitický establishment se může z Vladimira Putina zbláznit. Jeden komentátor obdivuje „rozhodnost“, která z něj udělala „hlavního hybatele událostí“ na Blízkém východě. Zkušený diplomat zachmuřeně poznamenává, že „se nacházíme v okamžiku, kdy mají Spojené státy v tomto regionu nejmenší vliv od druhé světové války“. Střízlivě uvažující expert prohlašuje, že „ještě nikdy od konce studené války, nebylo Rusko tak agresivní a Washington tak pasivní“.

Je pravdou, že Rusko se k tolika intervencím vně svých hranic neodhodlalo již čtvrt století. Naposledy koncem sedmdesátých a začátkem osmdesátých let napadlo Afghánistán a zasahovalo i v několika dalších zemích. I tehdy komentátoři tyto kroky vychvalovali jako znamení, že Moskva vyhrává studenou válku. Jak moc se to Sovětskému svazu vyplatilo?

Syrský kotel

Zahraničněpolitické elity ve Washingtonu se dopracovaly do stavu, kdy zaměňují aktivitu za úspěch. Předpokládají, že v jakékoli světové krizi může a má být uplatněna americká moc, pokud možno vojenská. V opačném případě se jedná o projev pasivity a slabosti.

Podle této logiky jsou Rusko a Írán vládci Blízkého východu. Skutečnost, že se tyto země zoufale snaží udržet nad vodou hroutícího se spojence, není důležitá. Jejich klient, alavitská menšina v Sýrii, reprezentuje pouze 15 procent obyvatel země a čelí sérii smrtelně nebezpečných povstání podporovaných drtivou většinou populace. Írán přichází v Sýrii o obrovské zdroje. A pokud Írán a Rusko…

I_obal_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte