THE MARTIAN
THE MARTIAN • Autor: Cinemart

Sci-fi se v posledních desetiletích stala zásobárnou katastrofických obrazů budoucnosti. Její kořeny spadají do období, kdy se věřilo ve šťastné zítřky a objevování vesmíru i nových horizontů lidstva patřilo k budovatelství na obou stranách železné opony. Nejpozději od sedmdesátých let však od sci-fi čekáme jen to nejhorší, apokalypsa se pro publikum stala jednou z masochistických rozkoší.

Proto překvapuje, když v posledních letech přijdou dramatické, ale optimistické filmy z vesmíru, jako jsou předloňská Gravitace, loňský Interstellar a letošní Marťan. Točí je ti nejvěhlasnější režiséři, mají štědré rozpočty a v kinech patří k největším hitům. Přitom ještě v roce 2000 propadly snímky Mise na MarsRudá planeta a následné tituly typu Solaris nebo Moon patřily k menšinovým uměleckým počinům.

http://video.aktualne.cz/tyden-v-kine/recenze-martan/r~06821f1c70ee11e5b3730025900fea04

Marťan, jenž je adaptací bestselleru debutujícího 43letého spisovatele Andyho Weira, stál 108 milionů dolarů a za první víkend jich jen v amerických kinech utržil pětapadesát. Pro režiséra Ridleyho Scotta to znamená nejúspěšnější start za posledních 15 let, a snímek mu dokonce vynesl nejlepší recenze od roku 1979, kdy natočil Vetřelce.

Pilný autor, jenž se v posledních letech zaměřoval právě na vykreslování katastrofických vizí či „špatných verzí stvoření světa“, najednou přichází s nebývale pozitivním dílem. Příběh zapomenutého astronauta Marka Watneyho, který musí přežít několik let sám na Marsu, posouvá do éry současných technologií robinsonovské a „macgyverovské“ hračičkovské schéma. A scénář by klidně mohl sloužit jako manuál pro přežití ve vesmíru.

Marťan představuje jakousi antitezi superhrdinského komiksového filmu, na nichž nyní stojí sláva Hollywoodu. Namísto toho, aby jeden muž zachraňoval svět, celý svět se snaží zachránit jednoho muže. Jistě schopného a sympatického, ale ne nadlidsky dokonalého. A kdo jiný ho může hrát než Matt Damon?

 

 

I_obal_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte