Rizikový muž. (Vratislav Mynář)
Vratislav Mynář • Autor: Milan Jaroš

Trvalo to téměř dva roky a dopadlo to tak, jak se všeobecně očekávalo. Hradní kancléř Vratislav Mynář nezískal bezpečnostní prověrku. Přesto ale zatím chce v úřadě setrvat dál a proti není ani sám prezident Miloš Zeman. Podle něj má Mynář právo se proti rozhodnutí odvolat. Teprve když neuspěje, možná nastane čas, aby ve své funkci skončil. Zeman ovšem se svým nepostradatelným mužem evidentně počítá nezávisle na výsledku aktuální bezpečnostní patálie.

Nic než hysterie

Fakt, že Národní bezpečnostní úřad neudělil Mynářovi prověrku, kancléř minulý týden zlehčoval ještě ve chvíli, kdy tato informace byla minimálně patnáct hodin zveřejněná. Mynář reagoval, jako by o tom ještě nevěděl. „Díky hysterii, která se kolem toho rozpoutala, jsem si ověřil a mohu potvrdit, že na stole na mém sekretariátu leží obálka od NBÚ na mé jméno,“ kličkoval ve čtvrtek Mynář v reakci na zprávy médií s tím, že až si to důkladně přečte, rozhodne se, jak bude postupovat dál.

Informaci o negativní prověrce už den předtím přinesl deník Právo. Mynář nejdřív utekl v Praze před novináři, na dotazy zareagoval až během setkání s občany moravského Kunína, kam doprovázel prezidenta. Ten k celé věci naoko pobaveně poznamenal, že v obálce by také mohlo být „třeba předčasné přání NBÚ k Vánocům“.

Mynář obálku nakonec rozlepil v pátek a potvrdil, že stanovisko úřadu je opravdu negativní. Samotný úřad výsledky svého prověřování nezveřejňuje a tak žádné informace nechce komentovat. Jasné tak především…

I_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte