Přidá se někdo? (Milan Chovanec)
Milan Chovanec • Autor: Milan Jaroš

Zase je to o nás bez nás, naříkají někteří novináři a politici, ale i lidé na sociálních sítích. Důvodem jejich smutku je, že jsme byli v Evropské unii přehlasováni a musíme v rámci určených kvót přijmout patnáct set uprchlíků. Dokonce došlo na naši oblíbenou tezi, že jsme byli někým zrazeni. Tentokrát mají být na vině Poláci, kteří hlasovali jinak než my a Slováci. „Potvrzuje to, že jsou to handlíři, kterým jde jenom o sebe a na ostatní se vykašlou,“ ozývalo se v různých variacích často. Což je kuriózní, protože přesně toto si čím dál více Evropanů myslí naopak o nás. Vytrvalým odmítáním solidárního postoje v otázce přijetí uprchlíků poškodila česká vláda naprosto zbytečně kredit své země, ale před nejhorším nás ochránily dvě okolnosti. Zaprvé, že premiér Bohuslav Sobotka zatáhl těsně před dvanáctou za ruční brzdu. A zadruhé, že nás ještě horším výkonem trochu zastínili Slováci, respektive šéf jejich vlády Robert Fico. To nejdůležitější nás ale teprve čeká.

Česká cesta

Český přístup k evropským záležitostem je stejný už několik let a je jedno, jestli zrovna vládne pravice nebo levice: pokud se projednává věc, na které nemůžeme vydělat peníze či „něco trhnout“, spolupráce nás nezajímá. Proto jsme byli zpočátku proti sankcím vůči Rusku za obsazení východní Ukrajiny, odmítali jsme jakoukoli pomoc Řecku zmítanému finanční krizí a nechceme pomáhat zemím zasaženým uprchlickou krizí. Přitom za první dekádu členství v Unii jsme získali více než tři biliony korun a to…

I_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte