Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře Klima

Pytel blech

Světová jednání o klimatu přešlapují na místě, ale času je málo

38-tyden-kom2
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Počasí se po extrémně horkém létě (červenec byl vůbec nejteplejším měsícem historie) snad vrací k normálu, na frontě klimatických vyjednávání naopak vládne horečka. Začátkem prosince se bude v Paříži jednat o celosvětové klimatické dohodě, která by měla ve svých důsledcích přesměrovat bezstarostně plující Titanic civilizace na rozumnější kurz. Emise skleníkových plynů musí podle vědeckých studií co nejdříve přestat růst a do roku 2100 klesnout k nule, jinak budou svět sužovat ničivá sucha, záplavy, řadu oblastí zasáhne hlad a jiné naopak příliv uprchlíků, proti němuž je ten současný nevýznamnou patálií.

Zařídit to v časech levné ropy i uhlí se zdá být skoro nemožné. Vyjednavači OSN však našli zázračný nástroj, jak problém řešit: závorky. Návrhy připravované dohody z Paříže, o nichž se nyní jedná (naposled začátkem září v Bonnu), jsou jich plné. Do závorek lze totiž schovat nejširší spektrum různých, často zcela protichůdných možností: co je konečným cílem dohody, jak moc a kdy budou emise klesat, kdo to zaplatí, jestli skutečně hovoříme o konci éry emisí (a tím v podstatě i fosilních paliv), nebo jen mlhavě stanovených cílech, které si může každý vykládat, jak chce.

Výhodou textu plného závorek je, že s ním všichni souhlasí. Nevýhodou, že nutně nastane okamžik, kdy je potřeba mezi různými možnostmi volit. Před šesti lety jej vyjednavači odsouvali až na nejzazší možnou mez, takže se na klíčovém summitu v Kodani nakonec ukázalo, že rozpory jsou zkrátka příliš hluboké.…

obal38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 783
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte