Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Diskrétní muž v Pekingu

Poradce premiéra, mířící na vysoké diplomatické místo, spolupracoval s komunistickou tajnou službou

Bedřich Kopecký
Bedřich Kopecký • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Jestli dá vláda jeho jménu zelenou, bude to pro Bedřicha Kopeckého hvězdné završení kariéry. Dlouholetý diplomat a poradce premiéra by totiž mohl už brzy zamířit na post velvyslance v Pekingu. Podle informací Respektu je tu ale jedna nová okolnost: Kopecký byl v osmdesátých letech registrovaným spolupracovníkem komunistické tajné služby, což ve svém oficiálním životopise nikdy neuvedl. Znovu se tak dostává na přetřes otázka, kdo by měl vlastně Česko v zahraničí zastupovat a nakolik může být problematická minulost na významném postu přítěží.

Ochotný pomoci

Kopecký není v české zahraniční službě žádným nováčkem. V minulosti již sloužil v Rakousku, Polsku, v několika postsovětských zemích a teď radí v zahraniční politice Bohuslavu Sobotkovi. Na ministerstvo zahraničí nastoupil v roce 1977 a v polovině osmdesátých let vyjel na svoji první zahraniční štaci: československou ambasádu v západoněmeckém Bonnu, kde začal pracovat jako politický tajemník.

Šlo o logické vyústění jeho předchozích kroků. O třináct let dříve ve svých devatenácti letech vstoupil do KSČ a posléze studoval na proslulém Státním institutu mezinárodních vztahů v Moskvě (MGIMO), jehož absolvování bylo nezbytnou vstupenkou k získání dobrého místa v zahraniční službě komunistických zemí. Kolegové Kopeckého popisují jako ctižádostivého muže, který na sobě zároveň vždy hodně pracoval (naučil se německy, anglicky, rusky, polsky a pasivně francouzsky).

Do hledáčku zpravodajské…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
25. - 31. květen, č. 23/2015
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

vedoucí rubriky, Fokus

kundra 300
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte