Bedřich Kopecký
Bedřich Kopecký • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Jestli dá vláda jeho jménu zelenou, bude to pro Bedřicha Kopeckého hvězdné završení kariéry. Dlouholetý diplomat a poradce premiéra by totiž mohl už brzy zamířit na post velvyslance v Pekingu. Podle informací Respektu je tu ale jedna nová okolnost: Kopecký byl v osmdesátých letech registrovaným spolupracovníkem komunistické tajné služby, což ve svém oficiálním životopise nikdy neuvedl. Znovu se tak dostává na přetřes otázka, kdo by měl vlastně Česko v zahraničí zastupovat a nakolik může být problematická minulost na významném postu přítěží.

Ochotný pomoci

Kopecký není v české zahraniční službě žádným nováčkem. V minulosti již sloužil v Rakousku, Polsku, v několika postsovětských zemích a teď radí v zahraniční politice Bohuslavu Sobotkovi. Na ministerstvo zahraničí nastoupil v roce 1977 a v polovině osmdesátých let vyjel na svoji první zahraniční štaci: československou ambasádu v západoněmeckém Bonnu, kde začal pracovat jako politický tajemník.

Šlo o logické vyústění jeho předchozích kroků. O třináct let dříve ve svých devatenácti letech vstoupil do KSČ a posléze studoval na proslulém Státním institutu mezinárodních vztahů v Moskvě (MGIMO), jehož absolvování bylo nezbytnou vstupenkou k získání dobrého místa v zahraniční službě komunistických zemí. Kolegové Kopeckého popisují jako ctižádostivého muže, který na sobě zároveň vždy hodně pracoval (naučil se německy, anglicky, rusky, polsky a pasivně francouzsky).

Do hledáčku zpravodajské…

25. - 31. květen, č. 23/2015
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25. - 31. květen, č. 23/2015
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1958

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte