Jakou cenu má neutralita?
Rusko vyvolalo v severských zemích novou debatu o členství v NATO
Švédsko a Finsko přestaly být neutrální před lety. Obě země se účastní cvičení NATO, poskytují Severoatlantické alianci vojáky do jednotek rychlého nasazení, vyslaly vojáky do mírových sborů v Bosně a v Kosovu, zapojily se do bojů v Afghánistánu, a v případě Švédska se roku 2011 dokonce zúčastnily letecké války v Libyi.
Obě severské země jsou tudíž ochotnějšími účastníky transatlantického spojenectví než několik plnoprávných členů (Německo odmítlo mít s Libyí cokoli do činění). Přesto se netěší největším výhodám NATO: křeslu u stolu, kde se rozhoduje, ani ochraně na základě článku 5, podle nějž je útok na jednoho útokem na všechny. Na tom příliš nesešlo, když Rusko bylo „partnerem“ a symbolem národní identity byla neutralita, či lépe řečeno neangažovanost. Jenže Putinova agrese vůči Ukrajině si vynucuje přehodnocení situace.


Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu
Mohlo by vás zajímat
Výstražná stávka
Lidský řetěz účastníků happeningu dnes krátce před polednem obemknul budovu ČRo na pražských Vinohradech, aby mu vyjádřili podporu v dnešní jednodenní stávce. V ČT a ČRo začala po půlnoci čtyřiadvacetihodinová výstražná stávka. Zaměstnanci tak protestují proti vládnímu plánu zrušit televizní a rozhlasové poplatky a obě veřejnoprávní média financovat ze státního rozpočtu, což podle nich ohrožuje jejich nezávislost.










