Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Proč se Zaorálek nezeptal na Liou?

foto Liou Siao-poa
foto Liou Siao-poa • Autor: Liou Siao-poa

Brali se před osmnácti lety a nebyla to moc veselá svatba. Básnířka Liou Sia se za literárního kritika Liou Siao-poa provdala pod dohledem dozorců v pracovním táboře, kde si její nastávající odpykával tříletý trest za petici připomínající výročí masakru na náměstí Nebeského klidu. Tehdy byl ve vězení už podruhé. Poprvé v něm strávil dva a půl roku právě kvůli své přímé účasti na brutálně potlačené demonstraci v roce 1989. Dobře věděl, že ani pracovním táborem to pro něj nejspíš neskončí; a také neskončilo.

Když bylo po obřadu, Liou Sia odjela do rodného Pekingu bez manžela. Tehdy začal vznikat její intimní fotografický cyklus: portrétovala dětské panenky s vyděšenými obličeji, které jsou trýzněné, drcené pěstí nebo svázané a zabalené do igelitu, takže se nemohou svobodně ani „nadechnout“. Doma snímky nikdy veřejně nevystavila, protože to nebylo možné.

Manžel se sice z lágru vrátil, v roce 2008 ale sepsal Chartu 08, čínskou obměnu československé Charty 77, v níž žádal komunistickou stranu, aby v zemi zavedla demokracii. Dostal za to jedenáct let natvrdo. A jeho ženu od té doby úřady drží bez jakéhokoli soudu v domácím vězení. Neslevily ani poté, co dostal Nobelovu cenu míru a ani tehdy, když Liou Sia dostala infarkt a civilizovaný svět Čínu vyzval, aby vězněné aspoň zařídila dostatečnou lékařskou péči.

Liou Sia nyní nesmí komunikovat se svým okolím. Ale…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
5. - 11. května, č. 19/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1529
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte