okem ekonoma
okem ekonoma • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Není to jen ženský šatník, co podléhá módním trendům, nevyhne se jim ani ekonomie a hospodářská politika. Ještě před několika lety byla v módě doktrína fiskální přísnosti. Recese ji však otupila a do popředí se dostali zastánci klasické keynesiánské stimulace prostřednictvím veřejných financí, které podpořilo zjištění, že utahování opasků v krizi má horší důsledky, než se původně myslelo. Tyto zvraty ale mohou vést k tomu, že při opožděné reakci vlád na ekonomickou situaci bude fiskální politika permanentně špatně nastavená.

V aktuálních materiálech české vlády se píše, že při sestavování státního rozpočtu si vláda klade za cíl podporu hospodářského růstu a zaměstnanosti. Ani zmínka o stabilizační roli fiskální politiky v ekonomice. Veřejné finance by v rámci svých možností (daných zodpovědností předchozích vlád) měly pomáhat ekonomice, když se ocitne v recesi, a naopak brzdit příliš optimismu v růstové fázi hospodářského cyklu. Realita je taková, že před finanční krizí si české veřejné finance žily svým vlastním, deficitním životem bez ohledu na vývoj ekonomiky. V roce 2009, kdy na naši ekonomiku dolehly negativní dopady finanční krize, zareagovaly veřejné finance správně. Zvýšení výdajů v kombinaci se snížením daňových příjmů sice vedlo k výraznému zvýšení deficitu, ale pomohlo zmírnit recesi. Další čtyři roky pak byly ve znamení škrtů bez ohledu na to, že se ekonomika na konci roku 2011 vrátila do recese.

7. - 13. dubna, č. 15/2014
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

7. - 13. dubna, č. 15/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte