Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Ode zdi ke zdi

Česká vláda nejdříve škrtila rozpočet až příliš, dnes ho zase nadmíru nafukuje

okem ekonoma
okem ekonoma • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Není to jen ženský šatník, co podléhá módním trendům, nevyhne se jim ani ekonomie a hospodářská politika. Ještě před několika lety byla v módě doktrína fiskální přísnosti. Recese ji však otupila a do popředí se dostali zastánci klasické keynesiánské stimulace prostřednictvím veřejných financí, které podpořilo zjištění, že utahování opasků v krizi má horší důsledky, než se původně myslelo. Tyto zvraty ale mohou vést k tomu, že při opožděné reakci vlád na ekonomickou situaci bude fiskální politika permanentně špatně nastavená.

V aktuálních materiálech české vlády se píše, že při sestavování státního rozpočtu si vláda klade za cíl podporu hospodářského růstu a zaměstnanosti. Ani zmínka o stabilizační roli fiskální politiky v ekonomice. Veřejné finance by v rámci svých možností (daných zodpovědností předchozích vlád) měly pomáhat ekonomice, když se ocitne v recesi, a naopak brzdit příliš optimismu v růstové fázi hospodářského cyklu. Realita je taková, že před finanční krizí si české veřejné finance žily svým vlastním, deficitním životem bez ohledu na vývoj ekonomiky. V roce 2009, kdy na naši ekonomiku dolehly negativní dopady finanční krize, zareagovaly veřejné finance správně. Zvýšení výdajů v kombinaci se snížením daňových příjmů sice vedlo k výraznému zvýšení deficitu, ale pomohlo zmírnit recesi. Další čtyři roky pak byly ve znamení škrtů bez ohledu na to, že se ekonomika na konci roku 2011 vrátila do recese.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
7. - 13. dubna, č. 15/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte