36 A jaros R10
36 A jaros R10 • Autor: Respekt

Cesta do nitra Orlických hor připomíná ve všedním únorovém dopoledni putování spícím královstvím. Roubené chalupy zejí prázdnotou, zamračené nebe podtrhuje depresi místních, kteří v kraji zůstali kvůli práci v turistickém ruchu, a právě je srazila k zemi zoufalá zimní sezona. Ale kousek za Žamberkem, na dohled Polska, jako by návštěvník přejel pohádkovou hranici. Za cedulí se jménem Neratov se otevře údolí a pohled na kostel, za jehož design s prosklenou střechou by se nemuselo stydět žádné evropské velkoměsto. Na návsi je nezvykle živo: tucet lidí zametá, kope novou cestu nebo překládá zboží pro jedinou prodejnu potravin široko daleko. Barvotisková idyla ostře kontrastuje s tím, že mluvíme o zapadlém kraji s vysokou nezaměstnaností, který láká k životu maximálně pár romantiků unavených životem ve městě. I když někdy i tohle může stačit: právě oni kdysi do spícího sudetského sídla přivedli nové obyvatele a společně ho probudili k životu. Počet obyvatel zvedli ze tří na šedesát, přivedli novou krev do místního zastupitelstva a nabídli práci místním, kteří se ještě neodhodlali k odchodu.

3. - 9. března, č. 10/2014
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

3. - 9. března, č. 10/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte