Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Nečasovo budoucno právě nastalo

Spor o fiskální kompakt ukáže karty, s nimiž hraje Zeman

6 kom kalous
6 kom kalous • Autor: Respekt

Zatím nejdůležitější politickou reakcí na výsledek prezidentských voleb je požadavek TOP 09, aby vládní koalice schválila tzv. fiskální kompakt, tedy evropskou smlouvu o fiskální zodpovědnosti. ODS a LIDEM se to nelíbí.

Ve hře jsou dva nové faktory. Vláda konečně doladila svůj návrh finanční ústavy (tento „domácí úkol“ je jeden ze základních požadavků fiskálního kompaktu), a tento návrh je v mnoha ohledech dokonce přísnější než to, co požaduje dohoda evropských států.

Hlavně však jde o reakci na politický vývoj. Václav Klaus razantně vyloučil jakoukoli možnost podpisu této smlouvy, i kdyby ji vláda schválila.  Prezidentskou volbu v této zemi ale vyhrál (a za měsíc začne úřadovat) Miloš Zeman. Ten sám sebe označuje za eurofederalistu, a ideologickou či ideovou argumentaci proti kompaktu by měl tedy hledat obtížně. Takže pokud ho vláda schválí a parlament odhlasuje, měl by tu být prezident, který nebude s podpisem otálet a nebude v tomto ohledu dělat v Evropě ostudu.

Chytráci a hlupáci

Premiér Petr Nečas před časem řekl, že nevylučuje připojení České republiky k fiskálnímu kompaktu „někdy v budoucnu“, a TOP 09 nyní jenom tvrdí, že toto „budoucno“ právě nastalo. Je nesmysl, jak dnes argumentují lídři ODS, že fiskální kompakt se má schvalovat až poté (a pokud), co přijmeme euro nebo alespoň uspořádáme referendum o jeho přijetí.

4. - 10. února 2013, č. 6/13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

4. - 10. února 2013, č. 6/13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte