Hospodářské noviny informovaly, že Pavel Kavánek jako nejdéle sloužící ředitel české banky skončí na jaře po dvaceti letech ve funkci. Délka tohoto období možná není takový zázrak, unikátní je však skutečnost, že Kavánek byl ředitelem pět let před privatizací a ještě patnáct let po jejím skončení.

V textu se praví, že „největším Kavánkovým počinem bylo ovládnutí IPB“. Kavánek jistě před odchodem poskytne řadu rozhovorů, kde si svou práci ohodnotí sám, jako pamětník si však troufám tvrdit, že by na své práci asi nejvíce ocenil, že jeho banka nefinancovala v devadesátých letech privatizaci ve stejné míře jako ostatní velké banky, neměla přebujelé investiční privatizační fondy a nezúčastnila se bratrovražedného boje o majoritu v podnicích, který nakonec v případech jiných bank zaplatili daňoví poplatníci. Již v polovině devadesátých let psal Kavánek texty, že se mají banky plně privatizovat, a snad také proto byla jeho banka prodána do zahraničí jako první. Ovládnutí IPB stálo Kavánka a ČSOB takovou soustředěnou vlnu mediálních a politických útoků, že je otázka jen na něj, jestli by do toho šel znovu. Za pravdu dal vládě z roku 2000 až rok 2008, kdy americká vláda a regulační úřady postupovaly ve velkém úplně stejně – večer přišel regulátor do krachující banky a ta už ráno patřila jiné soukromé bance.


*****

Robert Skidelsky, britský keynesiánský ekonom, publikoval…

25. listopadu - 1. prosince 2013, č. 48/13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25. listopadu - 1. prosince 2013, č. 48/13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte