Bez komentáře
Bez komentáře • Autor: Globe Media / Reuters

Téměř přesně před rokem, 20. srpna 2012, Barack Obama během své druhé předvolební kampaně pohrozil, že by mohl změnit názor. „Dali jsme Asadovu režimu a dalším aktérům konfliktu (v Sýrii) zřetelně najevo, že hranicí, kterou nelze překročit, je pro nás okamžik, kdy uvidíme pohyb nebo nasazení celé škály chemických zbraní. To by změnilo můj pohled na věc. Moje uvažování by se posunulo,“ pronesl tehdy bez přípravy americký prezident a americká média dnes ve svých komentářích obvykle tvrdí, že tím své poradce mírně řečeno zaskočil.

Syrský konflikt v tu dobu už trval bezmála dva roky. Povstání, které zpočátku zdánlivě kopírovalo jiné prodemokratické revoluce arabského jara, zdegenerovalo v celoplošnou občanskou válku etnických a náboženských sekt podporovaných ze zahraničí. Obama za svoje zahraničněpolitické úspěchy považoval kromě likvidace Usámy bin Ládina především stažení z Iráku a přípravy na odchod z Afghánistánu. Preferovanou taktikou jeho prvního volebního období bylo opatrné „pošťuchování“ regionálních sil zpovzdálí, jako když z druhé linie podporoval britské a francouzské letectvo útočící na libyjského diktátora Muammara Kaddáfího. Od syrské války se Spojené státy držely od počátku stranou, což prezidentovi sice vynášelo kritiku části expertů, komentátorů či politiků typu Johna McCaina, celkově to ale odráželo většinový postoj americké veřejnosti, jež měla konfliktů po deseti letech nepřetržitého válčení plné zuby.

2. - 8. září 2013, č. 36/13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2. - 8. září 2013, č. 36/13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1739

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte