Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Zemřela ta ženská, co ji hrála Meryl

Drsná Maggie
Drsná Maggie • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Když televizní stanice informovaly o úmrtí Margaret Thatcherové, často k ilustraci jejího života, či k pointování příspěvků využívaly ukázek ze životopisného dramatu Železná lady, v němž hlavní roli ztvárnila Meryl Streepová. V rámci infotainmentového proudu pak mohla pro mnoho diváků zpráva vyznít „zemřela ta ženská, kterou hrála Meryl a dostala za to Oscara“.

Zmatení významů jde však mnohem dále. Považovat totiž snímek Železná lady za klasický životopis příliš nelze. Ačkoli vychází částečně ze vzpomínkové knihy dcery bývalé premiérky, v zásadě jde o neautorizovanou biografii. Režisérka snímku Phillida Lloydová v době vlády Thatcherové, která byla proti dotacím na nekomerční kulturu, pracovala v alternativním divadle – čili oficiální politiku chápala jako útok na svůj způsob života.


Thatcherová navíc byla (možná trochu chybně) nálepkována jako homofobní politička, což se Lloydové, jež je lesbické orientace, opět osobně dotýkalo. Její film by tak šlo chápat spíš jako svého druhu pomstu. Přestože děj uchopila z feministického hlediska a Thatcherovou zobrazila jako silnou ženu, která bojuje proti přesile mužů v politice, nejpodstatnější je, že vše prezentuje skrze hrdinčin subjektivní pohled. Ten je ovšem silně ovlivněn tím, že baronka Thatcherová trpí stařeckou demencí a její vnímání reality vyznívá deformovaně.

Přitom nejde o posměšek a nactiutrhání, snímek spíše Thatcherovou lituje. Dosahuje toho za cenu, že nijak nevysvětluje, proč byla premiérka tolik nenáviděná. Právě kvůli nekonkrétnosti se nakonec portrét jeví přes zdánlivou neuctivost přijatelný. A televize ho nyní povýšily přímo na zcela oficiální obraz, kdy fikce a realita splývají v jedno.

Stejně jako se ovšem Thatcherová učí od mediálních poradců být politickou vůdkyní, osvojuje si Stree­pová jen její intonaci a gesta. Portrét lidské bytosti se nekoná a film se stal dokonale prázdnou ilustrací televizních zpráv. Dokonáno jest, vítejte v posthistorickém věku!

titulka ipad mala
titulka ipad mala • Autor: Respekt
V aktuálním Respektu najdete profil Margaret Thatcherovékomentář Fareeda Zakarii o tom, zda by její reformy fungovaly i dnes.

Dnešní pohřeb v Londýně sleduje Ondřej Kundra pro Respekt DJe.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte