0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kultura19. 2. 20127 minut

Osamělý střelec

Americký písničkář Mark Lanegan zpívá blues pro 21. století.

Kdyby slzy byly kořalka, zpil bych se do němoty. (Lanegan) • Autor: Profimedia.cz
Kdyby slzy byly kořalka, zpil bych se do němoty. (Lanegan) • Autor: Profimedia.cz

Když nad ostře řezaným kaňonem řeky Columbia zapadá slunce, pronikají poslední paprsky až na pódium amfiteátru Gorge a nabízejí návštěvníkovi úchvatnou scenerii. Pro tuto dispozici bývá přírodní scéna v řídce obydlené pustině státu Washington považována za jedno z nejkrásnějších koncertních míst ve Spojených státech. Když tu ale v roce 1996 vystoupila před dvacetitisícovým davem rocková kapela Screaming Trees, ovládaly zpěváka Marka Lanegana zcela jiné pocity než okouzlení výhledem. Narodil se tady. A přesně v místě jeviště bývalo na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let hráškové pole, kde si jako teenager vydělával během sklizní.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Bral tento koncert jako potvrzení, že uspěl. Vyhrál první životní bitvu, kterou bylo překonat skrze hudbu mantinely dělnického maloměsta. Unikl z jeho beznadějné atmosféry. Podařilo se mu to stejným zázrakem jako mnoha dalším kapelám ze seattleské oblasti (Nirvana, Pearl Jam, Sound­garden), s jejichž pocity frustrace se na počátku devadesátých let ztotožnily miliony fanoušků po celém světě.  

Nebyla to však zdaleka Laneganova poslední bitva. Módní třeštění kolem grungeové vlny, kdy se z jeho odrbaných přátel z kapel Nirvana nebo Alice in Chains staly mezinárodní celebrity, přežil hlavně díky tomu, že vždy zůstával v jejich stínu. Na rozdíl od Kurta Cobaina překonal drogovou závislost a přerodil se také hudebně.…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc