Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Lepší už to nebude

Světu vládne trochu jiná zábava: televizní seriály o rozvedeném komikovi, vařiči drog či středověkém krváku

53 A R33 2012 • Autor: Respekt
53 A R33 2012 • Autor: Respekt

Americká televizní kritika zvolila nejlepší zámořské pořady roku. Oceněná dramata i komedie často vyprávějí o bezvýchodnosti lidské existence, ale dělají to skvěle. Zda vítězné seriály uvidí i český divák v programu zdejších stanic, není v mnoha případech jisté. A nejde jen o peníze. Domácí vkus je konzervativnější, navíc skupina diváků, které by oslovily, na ně stejně nebude čekat. Zajistí si je na síti, dokud jsou aktuálními hity – dřív a pohodlněji než za několik let kroužkováním v televizním programu.

Co tedy bude nebo již je hity hlavně na českých monitorech?

Sex, drogy a velezrada

I televizní kritika se díky webu stále víc prolíná s preferencemi internetové komunity, a dá se tedy předpokládat, že mnozí z dvou set recenzentů hlasujících v cenách americké Asociace televizních kritiků se jim aspoň trochu názorově blíží. Tak by se dalo vysvětlit nečekané absolutní vítězství Hry o trůny v kategorii Pořad roku.

Středověká seriálová výprava do žánru fantasy podle knih spisovatele George R. R. Martina chystá už třetí řadu. Vizuálně se odráží od upřímně brakových seriálů typu Xena, ale přidává k nim „intrikánsko-ejakulační“ drama známé z Tudorovců či Říma.

Série, kterou u nás aktuálně bude vysílat Česká televize, se nebojí publiku předložit velké množství postav a složitě propletených vztahů a přivádí dobrodružné seriály s nadpřirozenými prvky na novou úroveň – ale stejně tak se proslavila tím, že neuhýbá násilným ani erotickým součástem děje.

53 B R33 2012 • Autor: Respekt
53 B R33 2012 • Autor: Respekt

Hra o trůny těží ze seriózní image, nicméně do seriálového jazyka přispěla i dokonalým využitím prvku, pro nějž internetoví kritici vymysleli termín „sexpozice“ – vysvětlující proslovy a dialogy se pravidelně rámují nahotou, nejčastěji ženskou.

Zobrazení žen je vůbec předmětem debaty. Nedá se popřít, že seriál má silné ženské postavy, které se komplexností přinejmenším vyrovnají mužským, zapojují se do politické hry a mají na ni vliv. Na druhou stranu se zdá, že vystavování nahých ženských těl někdy nemá jinou motivaci než právě potřebu oživit akci před kamerou a dodat jí vzrušení. Herečka Lena Headeyová, představitelka richelieuovské královny Cersei, to komentovala v rozhovoru pro The Independent lakonicky: „Ten nepoměr už se trochu zlepšuje, ale prostě je tam hodně scén z nevěstinců a podobně… Pro mě je podstatné, že já se moc svlékat nemusím.“

Z učitele dealerem

Mezi poraženými konkurenty Hry o trůny skončily i seriály Breaking BadHomeland, dva různým způsobem výjimečné tituly. Breaking Bad (stanice AMC, česky vysílaný na Nova Cinema jako Perníkový táta) je příběhem vynikajícího chemika Waltera Whitea, kterého existenční důvody donutily učit na střední škole.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.