30 A R16 2012
30 A R16 2012 • Autor: Respekt

Pokud použijete stejný metr jako na mě, budete muset zavřít všechny americké obchodníky se zbraněmi, kteří zboží prodávají dál a skrze něž nakonec umírají Američané,“ prohlásil Viktor But (45) těsně před tím, než od manhattanské soudkyně Shiry Scheindlinové dostal trest 25 let vězení za pokus o ilegální dodávky zbraní do Kolumbie. Rozsudek sice formálně uzavřel kariéru cynického a mimořádně zdatného „obchodníka se smrtí“, problémy nelegálního obchodu se zbraněmi ale nevyřešil.      

 

Je to tak snadné

Díky obratně vybudované kariéře a holly­woodskému filmu Obchodník se smrtí v hlavní roli s Nicolasem Cagem se stal ambiciózní Rus ztělesněním masivního nelegálního prodeje levných východoevropských zbraní do nejkrvavějších občanských válek Afriky a dalších nestabilních oblastí.

Bývalý důstojník sovětského letectva, mimořádně nadaný na jazyky (mluví anglicky, francouzsky, arabsky a portugalsky) využil po rozpadu SSSR obřích zásob vojenského arzenálu a vybudoval ve Spojených arabských emirátech pružnou logistickou síť pro dodávku zbraní kamkoli na planetě. Mezi jeho zákazníky byl afghánský Tálibán i teroristická síť al-Káida, jeho cynický otisk nesly podle amerických úřadů krvavé konflikty v Afghánistánu, Angole, Kongu, Libérii, Rwandě, Sie­­ře Leone a Súdánu. Zbraně But prodával navzdory sankcím OSN, často oběma…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte