19 A R14 2012
19 A R14 2012 • Autor: Respekt

Je to nečekaná šance. Zveřejněné rozhovory lobbisty Romana Janouška s bývalým pražským primátorem Pavlem Bémem a jeho podřízenými nejsou jen svědectvím o ovládnutí pražského magistrátu podezřelými kombinátory. Prozrazení pět let starých odposlechů dovoluje krok po kroku mapovat, co příslušníci BIS a policie s informacemi podnikli a jestli se pokusili rozplést mafiánské propojení, které dialogy obou mužů naznačují. Případ je stále otevřený a může skončit u ledu jako dlouhá řada před ním, některé dostupné informace ale naznačují, že by současný proval špinavostí mohl mít i pro spravedlnost dobrý konec.

 

S Alešem na dovču

„Byl bych blázen, abych si takové informace nechával v šuplíku,“ odpovídá ředitel tajné služby BIS Jiří Lang na otázku, proč jeho služba odposlechy, ve kterých si jejich protagonisté domlouvají korupční operace, nepředala nikdy k prověření policii nebo státním zástupcům. Podle zákona to BIS udělat měla – a jestli se tak stalo, který policejní tým tedy informace obsažené v odposleších BIS vyšetřoval? Na to už odpověď od ředitele tajné služby nedostaneme, generál Lang seotáčí k novinářským mikrofonům zády a spěchá do útrob Poslanecké sněmovny, kde by měl poslanecké komisi pro kontrolu BISvysvětlit okolnosti pořízení odposlechů a jejich osud. To poslední březnové úterýale…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte