Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Fenomén technologie

Renesance lidského gesta

Vynálezce Pranav Mistry vrací techniku zpátky k člověku

94 Mistry01 profimedia • Autor: Respekt
94 Mistry01 profimedia • Autor: Respekt

Kdo z nás se někdy nezabýval myšlenkou, jaké by to bylo, kdybychom uměli počítače a další přístroje ovládat na dálku gesty jako dirigenti? Před jedenácti lety zaměstnávaly podobné sny i jednoho dvacetiletého studenta z malého indického města Palanpúr. Pranav Mistry se právě tehdy rozhodl udělat praktický krok dopředu. A začal na svém stole: rozmontoval (v té době ještě kuličkovou) počítačovou myš. Objevil v ní dva válečky, které svým pohybem sledovaly po dvou osách pohyb kuličky po podložce a rozhýbávaly kurzor v počítači. Půjčil si tedy další myš od kamaráda, všechny čtyři válečky vyndal a seřadil je na malou desku z plexiskla. Přidal několik drátů a pružinek a na jejich konce přidělal objímky na prsty. Vznikl tak prototyp „virtuální rukavice“, která přenášela pohyby prstů do počítače. Kamarád Pranava Mistryho už svou myš zpět nikdy nedostal, ale dnes se může utěšovat tím, že kolegu postrčil na cestu k výsluní technologických inovací. O osm let později se totiž Pranav Mistry zapisuje do povědomí širší veřejnosti přístrojem za tři stovky dolarů, který má potenciál totálně změnit způsob, jakým lidé pracují s informacemi. Jmenuje se Sixth Sense (Šestý smysl) a jeho hlavní přínos tkví v tom, že do práce s nejmodernější technikou zapojuje lidské tělo a smysly.

Co nám schází

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 12 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

21. května 2012, Edice Fenomén 101/12 • Autor: Archiv

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 12 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.