Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Fenomén technologie

Až jich bude 100 tisíc

Co mohou udělat elektromobily s energetickou bezpečností České republiky.

72 elektromobily profimedia
72 elektromobily profimedia • Autor: Respekt

Ve sporech o to, zda je nutné stavět v české kotlině další jaderné elektrárny, zaznívá i obava, že bez nových reaktorů nemůže tato země pomýšlet na postupnou výměnu konvenčních aut za elektromobily.

Zastánci této myšlenky sice aktuálně nehrají první housle, ale představa, že rozmach elektromobility ohrozí energetickou bezpečnost Česka, je pro mnoho lidí citlivou otázkou. Z toho, co zatím víme, ale vyplývá něco jiného: elektromobily síť této země nerozkolísají. A je docela dobře možné, že ji v budoucnu pomohou stabilizovat.

Součást elektrárny

K tomu, abychom si velmi nahrubo spočítali důsledky elektromobility, nám stačí jednoduchá matematika. Průměrná kapacita baterií dnešních elektromobilů se pohybuje kolem 24 kWh. Elektromobil je momentálně auto určené především na městské dojíždění, to znamená, že plně nabitý stroj na 24 kWh ujede asi 150 km. Řekněme, že průměrný řidič ujede ročně 15 tisíc kilometrů. Spotřebuje tedy 2400 kWh za rok. Pro srovnání dodejme, že chladnička a mrazák třídy B za rok spotřebují 639 kWh (podle údajů organizace EkoWATT).

Dnes jezdí v České republice přibližně 200 elektromobilů. Jejich prodeje nejsou nijak závratné a i Jaromír Marušinec, předseda Asociace elektromobilového průmyslu, odhaduje, že v roce 2015 jich zde bude kolem 1500. Při takovém čísle bychom měli roční spotřebu přibližně 3,6 MWh. V roce 2010 přitom Česká republika vyrobila 85 910 000 MWh. To znamená, že podíl spotřeby elektromobilů na celkové spotřebě v roce 2015 by, pokud by byla výroba elektřiny stejná jako v roce 2010, činil zanedbatelný zlomek procenta.

21. května 2012, Edice Fenomén 101/12
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 12 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

21. května 2012, Edice Fenomén 101/12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 12 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte